Kurkuma

Charakterystyka i pochodzenie: Kurkuma jest tropikalną byliną z rodziny imbirowatych. Jest to roślina lecznicza, przyprawowa i barwiąca. Pochodzi z Azji, a dokładnie ze Wschodnich Indii i Wietnamu. W średniowieczu była używana jako dający złoty kolor barwnik do skór i drewna. Do Europy przywędrowała z Indii już w starożytności. Prawdopodobnie została sprowadzona przez Arabów.

Nazwa łacińska: Curcuma longa

Opis: Roślina ta osiąga wysokość 60-100 cm. Ma wielkie, owalne, ciemnozielone liście wyrastające z bulwiastego kłącza.

Uprawa: Uprawia się ją w Chinach, Indii, na Jawie, Haiti, Filipinach i w Japonii. Rośnie z powodzeniem na terenach położonych wysoko, nawet powyżej 2000 m.

Zawartość: Kłącze zawiera olejek lotny o bardzo mocnym zapachu oraz barwnik-kurkuminę, która nie rozpuszcza się w wodzie. Rozpuścić ją można jedynie w tłuszczach i alkoholu.

Działanie: Kurkuma zabarwia potrawy na piękny żółty kolor, pobudzający apetyt. Wpływa korzystnie na powstawanie soków trawiennych i żółci. W medycynie ludowej kurkumę stosuje się w chorobach woreczka żółciowego i nerek oraz jako lek na żołądek.

Zastosowanie: Kurkumina stosowana jest w przemyśle spożywczym do barwienia masła, margaryny, serów oraz różnych innych produktów, między innymi likierów. Dodana w niewielkiej ilości ma łagodny korzenny smak i zapach. Jest składnikiem najróżniejszych, specyficznych dla danego kraju, mieszanek przyprawowych. Jako barwnik kurkuma może z powodzeniem zastąpić szafran i jest o wiele tańsza. Należy tylko żałować, że u nas jest mało znana i rzadko stosowana. Kurkumy używa się do barwienia jaj na twardo, omletów, sosów, sałatek, ryżu, zup kremowych, ragout, krabów, ostryg i mięczaków. Nadaje charakterystyczny smak rosołom i wszelkim potrawom z drobiu. Kurkuma (czyli ostryż długi) nie jest u nas przyprawą popularną, przedstawimy więc sposób jej dozowania: 1/8 do 1/4 łyżeczki kurkumy dodaje się na cztery porcje jajecznicy, omletu, różnych legumin, rosołu drobiowego, warzyw, ryżu, sera, klusek, makaronów, mięsa baraniego, wołowego, kurczaka, łososia, krewetek, krabów i marynat. Przyprawia się nią również sosy: musztardowy, rybny, curry, serowy. Można też dodawać ją do musztardy, ogórków i różnych warzyw konserwowanych w occie.