Kminek zwyczajny

Charakterystyka i pochodzenie: Kminek zwyczajny jest dwuletnią rośliną z rodziny baldaszkowatych, osiągającą wysokość 0,3-1 m. U nas rośnie w stanie dzikim na łąkach i miedzach, uprawia się go w ogrodach i na polach. Rozpowszechniony jest w całej Europie. Był znany już w średniowieczu.

Nazwa łacińska: Carum carvi

Opis: Łodyga kminku jest rowkowana, dość silnie rozgałęziona. Podwójnie lub potrójnie pierzaste liście składają się z nitkowych segmentów. Kwiaty zebrane są w baldachy. Kwitnie w maju i czerwcu. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na 2 sierpowate rozłupki.

Uprawa: Nasiona można wysiewać w ogrodzie w rządki co 30 cm. Zasadniczo jednak owoce kminku zbiera się w czerwcu z roślin dziko rosnących. Na plantacjach ścina się całe ziele, wiąże w pęczki i suszy na powietrzu, a następnie młóci.

Największymi dostawcami kminku są: Holandia, Egipt, ZSRR, RFN, NRD, Polska, Bułgaria, Rumunia, Maroko, Kanada i CSRS.

Zawartość: Owoce zawierają 3-7 % olejku lotnego (Oleum carni aetherum), którego głównymi składnikami są karwon i limonen. Owoce zawierają ponadto 10-20 % tłuszczu, białka, substancje żywiczne, cukry i inne składniki.

Działanie: W przemyśle farmaceutycznym owoce kminku służą do sporządzania wywarów zapobiegających wzdęciom, pobudzającym apetyt i wydzielanie soków żołądkowych. W lecznict­wie ludowym używany jest też jako środek działający przeciwskurczowo na przewód pokarmowy i przy bólach głowy. Kminek jest dobrą przyprawą do potraw tłustych i ciężko strawnych.

Zastosowanie: Owoce kminku mają charakterystyczny, ostry, korzenny smak i zapach. Często są składnikiem mieszanek przyprawowych. Używa się ich w całości lub mielonych. Mielonym kminkiem przyprawia się potrawy nie gotowane, czyU sałatki, pasty, sery itp. Całe owoce kminku dodaje się do różnych wypieków – chleba, bułek, paluszków itp. Można też nim przyprawiać buraki, marchew, słodką i kwaszoną kapustę, ziemniaki, zupy, kiełbasy, wszystkie gatunki tłustych mięs, ryby, zwłaszcza gotowane, raki.

Bez kminku i czosnku trudno sobie wyobrazić przygotowanie baraniny. Wiele osób lubi czarny chleb posypany kminkiem. Kminek może być stosowany w każdej diecie. Ze względu na swój silny aromat kminek nie znosi obecności w potrawach innych aromatycznych przypraw. Może być więc używany tylko z pieprzem i solą.