Charakterystyka i pochodzenie: Cynamon pozyskiwany jest z korowiny wiecznie zielonego drzewa – cynamonowca cejlońskiego. Jego ojczyzną jest Cejlon, Brazylia, Jawa, uprawa rozprzestrzeniła się również w Chinach, na Borneo, Sumatrze i Mauritiusie i niemal w całym tropikalnym rejonie Azji. Od dawna cynamon był stosowany jako przyprawa, ale również w obrzędach kultowych. W średniowieczu sprowadzano go do Europy z Cejlonu. Handel cynamonem opanowywali kolejno Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy, zależnie od tego, kto bezpośrednio panował nad tym obszarem. Cynamon odegrał też ważną rolę w historii Chin, Grecji i krajów arabskich. Jego stosowanie dokumentuje księga o roślinach cesarza Schen-Nung-Kwai, pochodząca z roku 2800 p. n. e.
Nazwa łacińska: Cinnamomum zeylanicum
Opis: Cynamonowiec cejlonski osiąga wysokość 6-12 m.
Uprawa: Cynamonowce uprawiane są na wielkich plantacjach. Przyprawę pozyskuje się z korowiny młodych pędów, najlepiej 2-3-letnich. Pędy te pozbawia się liści, oczyszcza, tnie na 20-centymetrowe kawałki. Z kawałków tych zdejmuje się korowinę, suszy ją na słońcu, następnie sortuje. Podczas suszenia cynamon uzyskuje swój charakterystyczny, brązowozłocisty kolor. Suszone kawałki zwijają się z obu stron, tworząc rodzaj podwójnych rurek.
Zawartość: Swój charakterystyczny zapach cynamon zawdzięcza 1 % olejku lotnego, zwanego cynamonowym, oraz innym składnikom, jak mannitol, garbniki, żywice, śluz i szczawian wapnia.
Działanie: Przyspiesza trawienie, wzmaga apetyt i wzmacnia żołądek.
Zastosowanie: Cynamon ma silny, aromatyczny zapach, w smaku jest ostry, korzenny, gorzkawy i słodki zarazem. Jako przyprawa dobrze harmonizuje z innymi ostrymi przyprawami. Cynamonem można przyprawiać wszystkie potrawy słodzone, np. zupy owocowe, kompoty, budynie, strudle owocowe, ciastka (zwłaszcza z owocami), jabłka pieczone, napoje mleczne, likiery, grog, poncz, wino grzane i niemal wszystkie rodzaje słodyczy. Są też zwolennicy kawy z cynamonem. Mniej popularne jest przyprawianie cynamonem farszu do drobiu. Cynamon jest też składnikiem mieszanki przyprawowej do mięsa z rusztu. Małą ilością można również doprawiać szynkę oraz przed smażeniem kotlety i bitki. Niektórzy smakosze przyprawiają małą ilością cynamonu gotowaną rybę, wołowinę czy wieprzowinę.